בעלי חיים ו ADHD  (היפראקטיביות)

הפרעת קשב וריכוז מורכבת משולשה מרכיבים: קשב נמוך (קושי להתרכז לטווח ארוך), פעילות יתר (היפראקטיביות), אימפולסיביות (קושי לשלוט בדחפים). בגלל בעיות אלו נתקלים ילדים הסובלים מ ADHD בקשיים חברתיים ומשפחתיים מגיל צעיר.

קצת מחקר…

במחקר שנעשה בארה"ב על 50 ילדים הסובלים מ ADHD  השוו בין שתי קבוצות: האחת קיבלה זמן במרכז בעלי חיים והשנייה זמן בפעילות שטח. ממצאי המחקר הראו שבקבוצת בעלי החיים: ההתמדה הייתה רבה יותר והייתה השפעה חיובית על כ 80% מהילדים שהתבטאה:

·       בירידה ברמת ההתנהגות התוקפנית וההיפראקטיבית.

·       שיפור בשיתוף בפעולה עם הצוות.

·       עליה בשליטה עצמית, בנכונות ללמידה ובדימוי עצמי.

·       ירידה בדיווח על בעיות אישיות והתנהגות תוקפנית.

·       עליה בהערכה עצמית ובתחושת האושר.

החוקרים הציעו מודל לעבודה באמצעות בעלי חיים לילדי ADHA. לדעתם רק בעלי חיים וסביבה המציבים אתגרים של התמודדות עם המאבק הפנימי של משיכה (לעומת הגישה של הימנעות שנפוצה בטיפולים רבים ) יכולים לשמש כאמצעי להתגברות על הקושי שבשליטה בהתנהגות אימפולסיבית.

בנוסף חוקרים בארץ אשר עבדו עם קבוצה טיפולית מדווחים על מוטיבציה רבה מצד הילדים להגיע לפגישות. בעזרת בעלי החיים הילדים למדו להביע את עולם הרגשי ואת קשייהם הפנימיים  בדרך של השלכה על החיות: פחד, שמחה, התנהגות מינית, נכויות ועוד.  תכנים שלא תמיד עולים בשיח ישיר ואשר מבטאים את עולמם הפנימי. הקשר עם החיות היה כה חשוב לילדים אשר פיתחו שליטה עצמית וישבו בשקט במהלך המפגשים. הם יצרו קשרים ידידותיים עם בעלי החיים במפגש והפגינו התנהגות של אילוף ושליטה מה שהעצים אותם וחיזק את הביטחון העצמי. ההורים והמורים דיווחו על שיפור גם בהתנהגות היומיומית.

ואיך נעבוד בפינת החי?

על מנת ללטף ארנב, לאלף כלב או להחזיק אוגר נדרשת רמה של שליטה עצמית, בטחון ורוגע. בפינת החי על מנת ליצור קשר עם בעלי החיים על הילד להצליח לשלוט בעצמו. לרב הילדים יצירת קשר עם בעלי החיים יוצר מוטיבציה גבוהה והתגובה המהירה של בעלי החיים להתנהגות הילד מהווה חיזוק להתנהגות זו. כך בעצם מעודדים בעלי החיים את הילד להמשיך בהתנהגות מווסתת- החיות רגועות כאשר האדם רגוע. הילד לומד דחיית סיפוקים, שליטה פנימית ויותר מכל- יצירת קשרים בין אישיים לאחר שרואה כיצד התנהגות שלו משפיע על העומד מולו.

בנוסף חווית ההצלחה של הילד בפינת החי, הקבלה של בעלי החיים וחוסר השיפוטיות שלהם מהווים חוויה חיובית לילדים השומעים הרבה הערות וביקורת מהסביבה. חוויה מעצימה זו מחזקת את הביטחון העצמי והחוזק הנפשי.